Poruchy příjmu potravy - inspirace pro psychology a pedagogické pracovníky
Poruchy příjmu potravy (PPP) jsou komplexní stav, který vyžaduje citlivý a multidisciplinární přístup. V tomto článku se zaměříme na inspirace pro psychology, školní psychology, metodiky prevence a učitele.
1, Role psychologa
Terapie hraje nezastupitelnou roli v léčbě PPP. Mnohokrát je doporučovaná kognitivně-behaviorální terapie nebo rodinná terapie. Z výzkumů o efektivitě terapie však víme, že důležitější než terapeutický směr psychologa, je "vybudování vztahu s klientem". Budování důvěry a emočního propojení je klíčové pro úspěch dlouhodobé podpory.
Léčba PPP často vyžaduje dlouhodobý přístup, zahrnující spolupráci s různými odborníky, například nutričními terapeuty. Je klíčové zajistit, aby fyzický stav klienta umožňoval účinnou terapii (extrémně nízká váha ovlivňuje kognitivní funkce). Psychologové hrají nezastupitelnou roli v poskytování kontinuální podpory, pomáhají jednotlivcům zvládat relapsy a udržovat dlouhodobou stabilitu.
Pokud dosud nemáte zkušenosti s klienty trpícími PPP, může vám pomoci nejen rozšiřování terapeutických dovedností, ale také přiblížení se k jejich zkušenosti, např. přes knížky.
Někdy se na nás jako psychology obrátí rodinný příslušníci. Pokud chceme naši praxi obohatit můžeme, kromě jiného, nabídnout pomoc v podobě informací. Např.:
- Svépomocný manuál pro rodiče (Anabell)
- Manuál pro rodiče dítěte s poruchou příjmu potravy (Anabell)
2, Výzvy ve školním prostředí
(učitel, metodik prevence, školní psycholog)
Mnoho klientů s PPP zažívá ve škole velký stres, který pak zhoršuje projevy PPP - nabízí se zde možnost využít flexibilní přístupy ke zkouškám a projektům.
Předkládáme prevenci jako klíčový prvek. Je důležité vytvářet prostředí, které podporuje zdravý vztah k jídlu a tělu a vzdělávat studenty o duševním zdraví.
Tip do praxe:
Hodně zajímavým tématem pro diskuzi v rámci prevence může být téma "Co znamená jíst normálně?". Pro inspiraci nabízíme obrázek z knihy Poruchy příjmu potravy (Papežová a Hanusová, 2012). →
Ve stejné publikaci najdete jako učitelé, metodici prevence, školní psychologové hodně inspirace pro svoji praxi, doporučujeme si příručku zdarma stáhnout na této adrese: https://www.adiktologie.cz/file/358/poruchy-prijmu-potravy-web.pdf
(Papežová a Hanusová, 2012)
Kde čerpat inspiraci?
- Poruchy příjmu potravy - Manuál pro pedagogy (Anabell)
- Co mám dělat? (Pedagog)
- Poruchy příjmu potravy - Příloha k Metodickému doporučení k primární prevenci rizikového chování u dětí a mládeže (H. Papežová)
- Poruchy příjmu potravy - Příručka pro pomáhající profese (H. Papežová, J. Hanusová)
- Poruchy příjmu potravy - Příručka pro učitele (F. D. Krch, E. Marádová)
- Stravování a vztah k jídlu u českých adolescentů ve 21. století (H. Pipová a kol.)
Na závěr si dovolím ještě jednu připomínku:
Poruchy příjmu potravy mohou být překonány s podporou odborníků a porozuměním celé komunity.
Zdroj:
Hana Papežová, Jana Hanusová (2012): Poruchy příjmu potravy - Příručka pro pomáhající profese. Dostupné na: https://www.adiktologie.cz/file/358/poruchy-prijmu-potravy-web.pdf